Abbasovlar ailəsi: “Uzunömürlü ailənin sirri iki bədəndə döyünən bir ürəkdir”
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin “Ailələrimizi tanıyaq” layihəsinin bugünkü qonağı Abbasovlar ailəsidir.
Saatlı rayonunun uzunömürlü, nümunəvi ailələrini araşdırarkən yolumuzu el ağsaqqalı Mirabbas dayıgilin evindən saldıq. Mirabbas və Şabikə Abbasovlar 69 illlik birgə ömrə sığışdırdıqları tarixçəni böyük həvəslə danışdılar.
Mirabbas dayı gözəl uşaqlığından, valideynlərindən, oxumaq sevdasından, maraqlı təhsil illərindən və uğurlu ailə həyatından danışdıqca danışdı, illərə xəyalən səyahət etdi: orta məktəb, texniki peşə məktəbi və ən nəhayət, ali təhsil illəri, daha sonra iş təcrübəsi. O, həyatını bir tarixçi kimi xronoloji ardıcıllıqla danışarkən, tez-tez həyat yoldaşına baxıb “bəlkə də bacarmazdım”, “çətin olardı” sözlərini deyirdi, ardını gözlərindən oxuyurduq: “sən olmasaydın”. Görünən odur ki, 69 ildə bu həyatın çətin, keşməkeşli yollarında ona dayaq olan, onunla birgə mübarizə aparan vəfalı yoldaşının haqqını danmır.
1954-cü ildə qurulan bu gözəl ailədə 6 övlad böyüyüb, zəhmətkeş valideynlər hər birinə təhsil verib, ailə sahibi ediblər. Asan deyil, illərin sınağından sözü eşidilən, hörmət sahibi, üzüağ el ağsaqqalı kimi çıxmaq. Həyatın çətinliklərinə baxmayaraq, Mirabbas dayı savadı və istedadı, ona arxa-dayaq olan ailəsinin köməyi ilə bütün maneələri dəf edə bilib.
Mirabbas dayı ilk gündən xoşbəxt, mehriban ailəsi olduğunu vurğuladı və xoşbəxt ailənin sirrini verdi: “İki bədəndə döyünən bir ürək. Bəli, məhz bu cür yaşamaq ailəni uzunömürlü edir”. Evin ağbirçəyi Şabikə xanım yoldaşı ilə birgə 15 nəvə və 21 nəticə sevinci yaşayıb. İllər onun gözəl çöhrəsinə sevimli nənə, hörmətli ağbirçək nuraniliyi qatıb. Söhbətimiz bitənə qədər qismətinə belə bir insan çıxardığına görə uca Allaha şükür etdi. Mirabbas dayı bütün təhsil həyatı boyu, hətta Azərbaycan Pedaqoji İnstitutunda təhsil alarkən də ona dəstək olduğunu, bütün çətinliklərə onunla birgə sinə gərdiyini fəxrlə danışdı. Kolxozdakı əmək fəaliyyətindən, texniki məktəbdə feldşer təhsili aldıqdan sonra 17 il tibbi yardımda çalışmasından, ali təhsil aldıqdan sonra Saatlı Meşə İdarəsində mühəndislik fəaliyyətindən söz açdı.
Belə mehriban, sevgi-sayğı dolu ailə ocağından uzaqlaşmaq çətin olsa da, xoş dəqiqələri xatırladacaq bir neçə anı fotoaparatın yaddaşına köçürdük.

Abbasovs family: "The secret of a long-lived family is a heart beating in two souls"
Today's guest of the "Let's get to know our families" project of the State Committee for Family, Women and Children Affairs is the Abbasovs family.
While researching the long-lived, exemplary families of the Saatli region, we made our way from the house of the elder uncle Mirabbas. Mirabbas and Shabika Abbasovs spoke enthusiastically about the history they had packed into their 69-year life together.
As Uncle Mirabbas talked about his extraordinary childhood, his parents, his love of reading, his interesting years of education and his successful family life, he traveled in his imagination through the years: high school, technical vocational school, and finally, the years of higher education, then work experience. When he was telling his life in chronological order like a historian, he often looked at his wife and said the words "maybe I wouldn't be able to", and "it would be difficult", and we read from his eyes: "if it wasn't you". It seems that for 69 years, he does not deny the right of his faithful companion who supported him and fought with him in the difficult and turbulent paths of his life.
6 children grew up in this beautiful family founded in 1954, hardworking parents educated each of them and started a family. It is not easy to emerge from the test of the years as a well-respected elderly. Despite life's difficulties, uncle Mirabbas overcame all obstacles with the help of his education and talent and his family, who supported him.
Uncle Mirabbas emphasized that he had a happy, friendly family from the first day and gave the secret of a happy family: "One heart beating in two souls. Yes, living in this way makes the family long-lasting." Shabika, the daughter of the house, had the joy of 15 grandchildren and 21 grandchildren together with her husband. The years have added to her beautiful face the brightness of a beloved grandmother. At the end of our conversation, he thanked God for having such a person in his destiny. Uncle Mirabbas proudly said that she supported him throughout his educational life, even when he was studying at the Azerbaijan Pedagogical Institute, and that he braved all the difficulties together with her. He talked about working on a collective farm, working in medical aid for 17 years after receiving a paramedic education at a technical school, and engineering at the Saatli Forest Department after receiving higher education.
Although it was difficult to leave such a kind and loving family, we captured some moments that will remind us of the good moments.