3 nömrəli Uşaq Evində monitorinq aparılıb
Sosial şəbəkə və kütləvi informasiya vasitələrində Bakı şəhəri, Xətai rayonu ərazisində yerləşən 3 nömrəli Uşaq Evinin fəaliyyəti ilə bağlı yayılmış video-məlumata əsasən “Uşaq hüquqlarının həyata keçirilməsinə dövlət nəzarəti Qaydası”nın 6.4-cü bəndinə müvafiq olaraq, Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi aidiyyəti dövlət orqanlarını təmsil edən ekspertlər qrupu ilə birgə 12 aprel 2023-cü il tarixində qeyd olunan müəssisədə növbədənkənar monitorinq keçirmişdir.
Monitorinq zamanı müəssisədə uşaq hüquqlarının təmin edilməsi vəziyyəti araşdırılmış, ümumi qiymətləndirmə aparılmış, müşahidə edilən məqamlar ekspertlər qrupunun rəyi əsasında aktlaşdırılmışdır. Məlumat aidiyyəti quruma təqdim ediləcəkdir.
Monitorinq Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabineti yanında Yetkinlik Yaşına Çatmayanların İşləri və Hüquqlarının Müdafiəsi üzrə Komissiyanın tapşırığına müvafiq olaraq təşkil edilmişdir.
Qeyd edək ki, 3 nömrəli Uşaq Evinin direktoru Məhbubə Hüseynova bu gün tutduğu vəzifədən azad edilib.

A monitoring was conducted at the Orphanage No.3
In accordance with the Article 6.4 of the "Procedure of state control over realization of the rights of the child", the State Committee for Family, Women and Children Affairs together with a group of experts representing relevant state bodies held an unannounced monitoring on April 12,2023 at the Orphanage No.3
During the monitoring, provision of the rights of the child in the institution was studied, a general assessment was given, the noticed points were identified on the basis of the opinion of the expert group. The information will be submitted to the institution concerned.
The monitoring was organized in accordance with the order of the Commission on Minors' Affairs and Protection of their Rights under the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan.
It should be noted that the principal of the Orphanage #3 Mahbuba Huseynova was dismissed from her position today.