Komitənin təşkilatçılığı ilə keçirilən “Bizim gələcək, bizimlə gələcək” adlı intellektual yarışın qalibləri mükafatlandırıldı
Tədbirdən öncə Fəxri xiyabanda Ulu Öndər Heydər Əliyevin və oftalmoloq alim Zərifə Əliyevanın məzarı ziyarət edilib, abidələri önünə əklil qoyulub.
Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş tədbir 4 nömrəli Uşaq-Gənclər İnkişaf Mərkəzinin uşaqlarının ifasında Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himninin səsləndirilməsi ilə başlayıb.
Ümummilli Lider Heydər Əliyevin və Vətən müharibəsində qəhrəmancasına həlak olmuş şəhidlərimizin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Davamında Ulu Öndər Heydər Əliyevin uşaqlara olan qayğısından bəhs edən videoçarx nümayiş etdirilib.
Komitə sədri Bahar Muradova qonaqları salamlayaraq, “Heydər Əliyev İli” çərçivəsində keçirilən tədbirlər sırasında uşaqların iştirakı ilə keçirilən tədbirlərin xüsusi əhəmiyyət kəsb etdiyini bildirib. O diqqətə çatdırıb ki, bu il həm də Ümummilli liderin ömür-gün yoldaşı Zərifə xanım Əliyevanın anadan olmasının 100 illiyinin də qeyd olunması baxımından dəyərlidir.
Heydər Əliyevin Azərbaycan dövləti və dövlətçiliyi üçün gördüyü böyük işlərdən danışan B.Muradova vurğulayıb ki, Ulu öndərin xalqı və dövləti qarşısındakı xidmətlərini heç bir zaman unutmamalı, onun bizə verdiyi tövsiyələri yerinə yetirməliyik: “Ulu Öndər Heydər Əliyev deyirdi ki, dövlətin gördüyü işlər yalnız bu günlər üçün deyil. Gələcək nəsillər bu prosesi davam etdirməlidir. Siz yaxşı oxumalı, rayonun və məktəbin ictimai həyatında iştirak etməli, çatışmazlıqların aradan qaldırılmasında öz imkanlarınız çərçivəsində töhfə verməli, milli-mənəvi dəyərlərimizi yaxşı öyrənməli və həyatınızı bunun üzərində qurmalısınız”- deyə o əlavə edib.
Ölkədə uşaq hüquqlarının qorunması üçün qəbul edilən qanunlardan bəhs edən sədr bildirib ki, bu qanunların icrası üçün mexanizmlər də yaradılıb. O, bildirib ki, Dövlət Komitəsi də bu mexanizmlərdən biri kimi uşaq hüquqlarının qorunması, onların inkişafı və bütün sahələrdə təmsilçiliyini təmin etmək üçün lazımi addımlar atır.
Uşaqların hər birinin yarışmada fəal olacağına inamını ifadə edən B.Muradova, iştirak edən hər kəsə uğurlar arzu edib: “Bu gün bir qisminiz özünü məğlub olmuş hiss edəcək, amma bu məglubiyyət deyil, bu yarışmada iştirak etməyin özü belə qalibiyyətdir və növbəti hədəflərə sizi hazırlayan nəticədir. Bu baxımdan burada iştirak edənlərin hamısını qalib hesab edirəm”.
Tədbir komandaların qalibiyyət uğrunda mübarizəsi ilə davam edib.
Yarışın yekun nəticələrinə görə, I yerin qalibi və kubokun sahibi Xətai rayonunu təmsil edən komanda olub.
Yasamal rayonunu təmsil edən komanda II yerin, Binəqədi rayonunu təmsil edən komanda isə III yerin sahibi olub.
Yarışın qalibləri Komitə tərəfindən diplomlar, kubok və xatirə hədiyyələri ilə təltif olunublar.
Qeyd edək ki, Komitənin təşəbbüsü ilə təşkil edilmiş “Bizim gələcək, bizimlə gələcək” adlı intellektual yarışda hər komandada 5 iştirakçı olmaqla 12 rayon (Bakı) üzrə ümumilikdə 158 komanda iştirak etmiş, onlar arasından qalib gəlmiş komandalar final turunda iştirak etmək hüququ qazanmışdır.

The winners of the intellectual competition "Our future will come with our future" organized by the committee were awarded
1 May 2023
Before the event, the graves of Great Leader Heydar Aliyev and ophthalmologist Zarifa Aliyeva were visited in the Alley of Honor, and a wreath was placed in front of their monuments.
The event dedicated to the 100th anniversary of National Leader Heydar Aliyev began with the National Anthem of the Republic of Azerbaijan performed by the children of Children and Youth Development Center.
The dear memory of National Leader Heydar Aliyev and our martyrs who died heroically in the Patriotic War was commemorated with a minute of silence.
Then, a video was shown about the great leader Heydar Aliyev's care for children.
Mrs. Bahar Muradova, The Chairperson of the State Committee greeted the guests and said that the events with the participation of children are of special importance among the events held within the framework of the "Year of Heydar Aliyev".
She drew attention to the fact that this year is also valuable in terms of celebrating the 100th anniversary of the birth of Zarifa Aliyeva, the lifelong companion of the National leader.
Speaking about the great works done by Heydar Aliyev for the state and statehood of Azerbaijan, Mrs. B. Muradova emphasized that we should never forget the great leader's services to the people and the state, and we should implement the recommendations he gave us.
Speaking about the laws adopted in the country for the protection of children's rights, the chairman said that mechanisms for the implementation of these laws have been created. She said that the State Committee, as one of these mechanisms, takes necessary steps to ensure the protection of children's rights, their development and representation in all areas.
Expressing her belief that each of the children will be active in the competition, Mrs. B. Muradova wished success to everyone who participated.
The event continued with the teams fighting for victory.
According to the final results of the competition, the winner of the first place and the owner of the cup was the team representing Khatai region.
The team representing Yasamal district won the 2nd place, and the team representing Binagadi district won the 3rd place.
The winners of the competition were awarded diplomas, cups and souvenirs by the Committee.
It should be noted that a total of 158 teams from 12 regions (Baku) with 5 participants in each team participated in the intellectual competition "Our future, with us" organized by the initiative of the Committee, and the winning teams from among them got the right to participate in the final round.