Regionlarda “Ailədə uşaqların cinsinə görə ayrı-seçkilik yolverilməzdir” mövzusunda maarifləndirici görüşlər keçirilib
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin Uşaq və Ailələrə Dəstək Mərkəzləri (UADM) tərəfindən “Uşaqların doğulanadək cins seçiminin qarşısının alınmasına dair 2020-2025-ci illər üçün Tədbirlər Planının icrası ilə bağlı mütəmadi olaraq doğulacaq uşağın cinsinin seçilməsi ilə mübarizə üzrə icma səviyyəsində maarifləndirmə işləri aparılır.
Bu istiqamətdə tədbirlərin davamı olaraq Hacıqabul, Saatlı, Zərdab UADM-ləri tərəfindən 06-08 iyun 2023-cü il tarixlərində aidiyyəti qurumların dəstəyi ilə kənd və qəsəbələrdə “Ailədə uşaqların cinsinə görə ayrı-seçkilik yolverilməzdir” mövzusunda maarifləndirici görüşlər keçirilib.
Görüşlərdə UADM-lərin və müvafiq qurumların əməkdaşları, mərkəzlərin ekspert qruplarının üzvləri, icma sakinləri iştirak ediblər.
Maarifləndirmə tədbirlərində cəmiyyətdə cinsə görə verilən üstünlüyün kökündə dayanan gender stereotipləri haqqında danışılıb, cins seçiminə görə hamiləliyin süni surətdə pozulması hallarının qadınların reproduktiv sağlamlığına və psixoloji durumuna göstərdiyi mənfi təsirlərə diqqət çəkilib. Eyni zamanda gender əsaslı cins seçiminin gələcəkdə səbəb ola biləcəyi demoqrafik fəsadlardan və gender balansının pozulmasının mənfi nəticələrindən bəhs edilib, valideynlərin qız övladlarına verdiyi dəyərin əhəmiyyəti vurğulanıb.
Görüşlərdə mövzu ilə bağlı təqdimat nümayiş olunub, maarifləndirmə materialları paylanılıb,iştirakçıların sualları cavablandırılıb

Educational meetings were held on the topic "Discrimination based on the gender of children in the family is unacceptable" in the regions
Educational work is being done at the community level regarding the implementation of the Action Plan for 2020-2025 on the prevention of pre-birth gender selection of children by the Child and Family Support Centers (CFSC) of the State Committee for Family, Women and Children Affairs
As a continuation of the measures in this direction, on June 6-08, 2023, Hajigabul, Saatli, Zardab CFSCs held educational meetings on the topic "Discrimination by the gender of children in the family is unacceptable" in villages and towns with the support of relevant institutions.
Employees of CFSCs and relevant institutions, members of expert groups of centers, and community residents took part in the meetings.
The educational events talked about the gender stereotypes that are at the root of the superiority given by gender in society, and the negative effects of the artificial termination of pregnancy due to gender selection on women's reproductive health and psychological condition were pointed out, as well. At the same time, the demographic consequences that gender-based sex selection may cause in the future and the negative consequences of gender imbalance were discussed, and the importance of the value parents give to their daughters was emphasized.
At the meetings, a presentation on the topic was presented, educational materials were distributed, and the participants' questions were answered.