UNİCEF-in uşaq müdafiəsi üzrə mütəxəssisi ilə görüş keçirilib
13 iyun 2023-ci il tarixində Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin Aparat rəhbəri Ceyran Rəhmətullayeva UNİCEF-in Avropa və Mərkəzi Asiya üzrə Regional Ofisinin uşaq müdafiəsi üzrə mütəxəssisi Stella Qriqoras ilə görüşüb.
Görüşün məqsədi, dövlət uşaq müəssisələrinin fəaliyyəti və həmin müəssisələrə yerləşdirilən uşaqların hüquqlarının müdafiəsi ilə bağlı qurumlar arasında əməkdaşlıq perspektivlərini müzakirə etmək olub.
Komitənin Aparat rəhbəri Ceyran Rəhmətullayeva uşaq hüquqlarının müdafiəsinin qurumun fəaliyyətinin prioritet istiqaməti olduğuna diqqət çəkərək, dövlət uşaq siyasətini həyata keçirən mərkəzi icra hakimiyyəti orqanı kimi bu sahədə həyata keçirilən tədbirlər barədə məlumat verib. O, 2012-ci ildə qəbul edilmiş “Uşaq hüquqlarının həyata keçirilməsinə dövlət nəzarəti Qaydası”na əsasən Nazirlər Kabinetinin rəhbərliyi ilə aidiyyəti qurumların, eləcə də qeyri-hökumət təşkilatlarının nümayəndələrindən ibarət monitorinq qrupunun fəaliyyət göstərdiyini, uşaq müəssisələrində mütəmadi monitorinqlərin keçirildiyini bildirib. Qeyd olunub ki, hazırda 2020-ci ildə qəbul edilmiş “Azərbaycan Respublikasının Uşaqlara dair 2020–2030-cu illər üçün Strategiyası”na qəbul edilmiş Fəaliyyət Planınında nəzərdə tutulan bəndlərə uyğun olaraq, sözügedən sahədə aidiyyəti qurumlar tərəfindən lazımi tədbirlər həyata keçirilir.
UNİCEF-in mütəxəssisi Stella Qriqoras Avropa və Mərkəzi Asiyada dövlət uşaq müəssisələrinə yerləşdirilən uşaqların müdafiəsi sahəsində həyata keçirilən islahatlarla bağlı UNİCEF-in göstərə biləcəyi dəstəklə əlaqədar fikirlərini və təkliflərini səsləndirib. Azərbaycanda uşaqların de-intstitutlaşması ilə bağlı müsbət tendensiyaların olduğunu diqqətə çatdırıb. O, UNİCEF-in Komitənin prioritetlərinə, uşaq müdafiəsi sahəsində işinə dəstək göstərməyə hazır olduğunu söyləyib.

A meeting was held with UNICEF's child protection expert
Mrs. Jeyran Rahmatullayeva, Chief of Staff of the State Committee for Family, Women and Children Affairs met with Mrs.Stella Grigoras, a child protection specialist of the UNICEF Regional Office for Europe and Central Asia On June 13, 2023.
The purpose of the meeting was to discuss the prospects of cooperation between institutions related to the activity of state children's institutions and the protection of the rights of children placed in those institutions.
Mrs. Jeyran Rahmatullayeva, Chief of Staff of the Committee, pointed out that the protection of children's rights is a priority direction of the institution's activity, and informed about the measures implemented in this field as the central executive authority implementing the state children's policy.
She said that according to the "Rule of state control over the implementation of children's rights" adopted in 2012, a monitoring group consisting of representatives of relevant institutions and non-governmental organizations operates under the leadership of the Cabinet of Ministers, and regular monitoring is carried out in children's institutions.
It was noted that currently, in accordance with the clauses stipulated in the Action Plan adopted for the "Strategy for Children of the Republic of Azerbaijan for the years 2020-2030" adopted in 2020, necessary measures are being taken by relevant institutions in the said field.
Mrs.Stella Grigoras, a UNICEF specialist, voiced her opinions and suggestions about the support that UNICEF can provide regarding the reforms implemented in the field of protection of children placed in state children's institutions in Europe and Central Asia.
She pointed out that there are positive trends regarding the de-institutionalization of children in Azerbaijan. She said that UNICEF is ready to support the Committee's priorities and work in the field of child protection.