“BMT-nin CEDAW Komitəsinin tövsiyələri: gender bərabərliyi istiqamətində mövcud vəziyyət və perspektivlər" mövzusu üzrə gender məsul şəxslər üçün təlim keçirilib
13 iyun 2023-cü il tarixində Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin təşkilatçılığı ilə “BMT-nin CEDAW Komitəsinin tövsiyələri: gender bərabərliyi istiqamətində mövcud vəziyyət və perspektivlər" mövzusu üzrə gender məsul şəxslər üçün təlim keçirilib.
Açılış nitqi ilə çıxış edən Komitənin sədr müavini Sədaqət Qəhrəmanova bildirib ki, təlim gələcəkdə gender məsələləri ilə bağlı daha dolğun məlumatların alınmasına töhfə vermək məqsədi daşıyır.
O, gender bərabərliyinin təmin edilməsi ilə bağlı qanunvericilik istiqamətində ölkəmizdə həyata keçirilən tədbirlər haqqında məlumatları diqqətə çatdırıb və Komitənin hər il “Gender (kişi və qadınların) bərabərliyinin təminatları haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununun icrası ilə bağlı Milli Məclisə hesabat verdiyini, həmçinin BMT-nin “Qadınlara qarşı ayrı-seçkiliyin ləğvi üzrə” Konvensiyaya dövri hesabatların təqdim edildiyini qeyd edib.
Sədr müavini bildirib ki, ölkədə gender məsələləri ilə bağlı vəziyyəti təhlil etmək üçün müəyyən nazirliklərə, komitələrə və bir sıra şirkətlərə müraciət olunmuş və artıq müəyyən dövlət qurumlarında gender məsələləri üzrə məsul şəxslər təyin edilmişdir. O, məsul şəxslər tərəfindən təmsil etdikləri qurumlarda mütəmadi olaraq, gender təhlilinin aparılmasının vacibliyini diqqətə çatdırıb.
Daha sonra BMT-nin CEDAW Komitəsinin üzvü Elgün Səfərov çıxış edərək, cəmiyyətdə gender bərabərliyi ilə bağlı mövcud olan stereotiplər, selektiv abortlar və cinsə görə ayrı-seçkilik halları ilə bağlı məlumatları qeyd edib və bu problemlərin qarşısının alınması istiqamətində görülməsi vacib olan tədbirləri vurğulayıb.
Davamında gender və inkişaf üzrə ekspert, Dünya Bankının aparıcı konsultantı Xalisə Şahverdiyeva təqdimatla çıxış edib. O, CEDAW Komitəsinin tövsiyələrinin icrası ilə bağlı mühüm məqamları qeyd edib. Təlimçi qadınlara qarşı gender əsaslı zorakılıq, ədalət mühakiməsinə çıxış, həssas kateqoriyadan olan qadınların problemlərinin həlli və qadınların vəziyyətinin yaxşılaşdırılması üçün milli mexanizmlər haqqında məlum verib. Müvafiq tövsiyələrin icrası üzrə mümkün fəaliyyət konsepsiyasının hazırlanması istiqamətində qrup işi olub.
Daha sonra Komitə əməkdaşları Sevil Rəsulzadə və Qeys Ağalarov tərəfindən gender məsul şəxslərin şəbəkələşməsini hədəfləyən “genderazerbaijan.com” saytından istifadə qaydaları haqqında məlumat verilib və müvafiq elektron açarlar paylanılıb.
Təlim çərçivəsində iştirakçılara “Gender bərabərliyi” dərs vəsaiti, “Dövlət qulluğunda gender bərabərliyi üzrə Kurikulum” haqqında məlumat verilib və mövzu ətrafında müzakirələr aparılıb.

A training for gender officials was held on the topic "Recommendations of the UN CEDAW Committee: current situation and perspectives towards gender equality"
The State Committee for Family, Women and Children Affairs organized a training for gender officials on the topic "Recommendations of the UN CEDAW Committee: current situation and perspectives in the direction of gender equality" on June 13, 2023.
Mrs. Sadagat Gahramanova, the deputy chairperson of the Committee made the opening speech and noted that the training aims to contribute to obtaining more complete information on gender issues in the future.
She drew attention to the information about the measures implemented in our country in the direction of legislation related to ensuring gender equality and that the Committee gives annually reports to the Milli Majlis on the implementation of the Law of the Republic of Azerbaijan "On Guarantees of Gender (Men and Women) Equality", as well as periodic reports are submitted to the UN Committee "Elimination of All Forms of Discrimination against Women ".
The deputy chairperson said that in order to analyze the situation related to gender issues in the country, certain ministries, committees and a number of companies have been applied and persons responsible for gender issues have already been appointed in certain state institutions.
Later, Mr. Elgun Safarov, a member of the UN CEDAW Committee, gave a speech and noted the information on stereotypes, selective abortions and cases of discrimination based on gender in the society and emphasized the measures that must be taken to prevent these problems.
Next, Mrs. Khalisa Shahverdiyeva expert on gender and development, leading consultant of the World Bank, made a presentation. She noted important points related to the implementation of the recommendations of the CEDAW Committee. The trainer informed about gender-based violence against women, access to justice, solving the problems of vulnerable women and national mechanisms for improving the situation of women. There was group work in the direction of preparing a possible action concept for the implementation of the relevant recommendations.
Later, Committee representatives, Mrs. Sevil Rasulzadeh and Mr. Gays Agalarov provided information about the rules for using the "genderazerbaijan.com" website, which aims at networking gender-responsible people, and distributed the relevant electronic keys.
Within the framework of the training, the participants were informed about the "Gender Equality" textbook, "Curriculum for Gender Equality in Civil Service" and discussions were held on the topic.
At the end, participants were presented with certificates of participation in the training. It should be noted that the trainings will continue on June 14 and 16.