Müstəqil Azərbaycan Qadınlarının I Qurultayının keçirilməsindən 25 il ötür
“Azərbaycan qadınları bu qurultayla müstəqil Azərbaycanda gələcəyin qadın hərəkatının əsasını qoyublar, qadınların cəmiyyətdə fəallığının, onların cəmiyyət və dövlətin həyatında iştirakının əsasını qoyublar. Siz bunun əsasını qoymusunuz, böyük iş görmüsünüz. Bu münasibətlə mən sizi ürəkdən təbrik edirəm”.
Bu sözləri Ulu Öndər Heydər Əliyev 1998-ci il sentyabrın 14-də baş tutan və iki gün davam edən Azərbaycan Qadınlarının I Qurultayında səsləndirmişdi.
Qadınların hər zaman aparıcı qüvvə olduğunu deyən Ümummilli Liderimiz onların potensialını olduqca yüksək qiymətləndirirdi. Onun ölkəmizə rəhbərlik etdiyi dövrə, genişmiqyaslı və çoxşaxəli fəaliyyətinə nəzər saldıqda bir daha şahidi oluruq ki, bütün vətəndaşların, o cümlədən qadınların ictimai-siyasi həyatda iştirakı, dövlət idarəçiliyində təmsilçiliyi, bütün sahələrdə bərabər hüquqlarının təmin edilməsi məsələləri dövlət siyasətinin prioritet istiqamətləri kimi müəyyən edilmişdi.
Məhz Ulu Öndərin təşəbbüsü ilə müstəqil Azərbaycanın ictimai-siyasi həyatında qadınların rolunun artırılmasına böyük təkan verən, eyni zamanda Ümummilli Liderimizin rəhbərliyi ilə keçirilən müzakirələr və bütün təbəqələrdən olan qadın nümayəndələrin çıxışlarında səslənən təkliflər əsasında vacib qərarların qəbul edilməsi ilə əlamətdar olan bu mötəbər tədbir qadın hərəkatının və bütövlükdə tariximizin ən parlaq səhifələrindən birinə çevrilmişdir.
İki mindən artıq nümayəndənin və istisnasız olaraq bütün dövlət rəsmilərinin qatıldığı bu qurultay qadınların fəallığı və onların üzləşdiyi problemlərin təhlili baxımından mühüm əhəmiyyət daşıyırdı.
Heydər Əliyevin təbirincə həmin gün gələcəyin qadın hərəkatının əsasını qoyan bu qurultaydan sonra ardıcıl olaraq 2003, 2008, 2013 və 2018-ci illərdə Azərbaycan Qadınlarının dörd qurultayı keçirildi. Bu illər ərzində ölkəmiz və xalqımız Heydər Əliyev ideyaları ilə inkişafın ən yüksək zirvələrinə doğru böyük bir yol keçdi.
Azərbaycan qadınları da bu ideyalara sadiq, vicdanlı və məsuliyyətli vətəndaş kimi öz üzərinə götürdüyü missiyaları layiqincə yerinə yetirməklə bu inkişafa böyük töhfələr verdilər.
Azərbaycanın hərb və siyasi tarixinin ən şərəfli günlərini yaşadığımız bu əlamətdar dövr qarşımıza yeni vəzifələr qoymaqla onları yerinə yetirmək üçün yeni missiyalar müəyyənləşdirməyi tələb edir.
Bunu nəzərə alaraq, 19 oktyabr 2023-cü il tarixində Azərbaycan Qadınları özünün növbəti VI Qurultayına toplaşacaq.
Ulu Öndər Heydər Əliyevin 100 illik və Azərbaycan Qadınlarının I Qurultayının 25 illiyinə həsr olunmuş bu Forum “Gülüstan” sarayında keçiriləcək.

25 years have passed since the 1st Congress of Independent Azerbaijan Women
“Azerbaijani women established the future women's movement in independent Azerbaijan with this congress, women's activity in society, their participation in the life of society and the state. You have laid the foundation for this, you have done a great job. I heartily congratulate you on this occasion.”
These words were said by Great Leader Heydar Aliyev at the 1st Congress of Azerbaijani Women, which took place on September 14, 1998 and lasted for two days.
Our National Leader, who said that women are always the leading force, highly appreciated their potential.
When we look at the period when he led our country and his large-scale and multifaceted activities, we once again witness that the issues of the participation of all citizens, including women, in social and political life, their representation in state administration, and the provision of equal rights in all fields were identified as the priority directions of state policy.
This congress, which was attended by more than two thousand representatives and all state officials without exception, was of great importance in terms of women's activism and the analysis of the problems faced by them.
According to Heydar Aliyev, four congresses of Azerbaijani Women were held in 2003, 2008, 2013 and 2018 after this congress, which laid the foundation of the future women's movement on that day. During these years, our country and people have taken a great way towards the highest peaks of development with the ideas of Heydar Aliyev.
Azerbaijani women also made great contributions to this development by fulfilling the missions they undertook as honest and responsible citizens, loyal to these ideas.
This remarkable period in which we are living the most glorious days of the military and political history of Azerbaijan requires us to set new tasks and define new missions to fulfill them.
Taking this into account, on October 19, 2023, Azerbaijan Women will gather for its next VI Congress.
This Forum, dedicated to the 100th anniversary of the Great Leader Heydar Aliyev and the 25th anniversary of the First Congress of Azerbaijan Women, will be held in the "Gulustan" palace.