“Uşaqlara qarşı cinsi zorakılıq üzrə” Lanzarota Komitəsinin 39-cu iclası keçirilib
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin aparat rəhbəri Ceyran Rəhmətullayeva iclasda milli ekspert kimi Azərbaycanı təmsil edib.
İclasda Konvensiyanın yerinə yetirilməsi üzrə monitorinqin aparılması məqsədilə ölkələrə təqdim olunmuş sorğular üzrə vacib məqamlar və xüsusi suallar müzakirə edilib. Eyni zamanda bir çox ölkələr, eləcə də Azərbaycan tərəfi yeni bir təlimatın hazırlanmasının daha əhəmiyyətli olduğunu diqqətə çatdırıb.
Europolun nümayəndəsi metadünya vasitəsilə yeni təhlükəli kibercinayətlər və onlayn cinsi zorakılıq şəbəkələrinin mövcud olduğunu bildirərək, ölkələri bu hallara qarşı çox diqqətli və məlumatlı olmağa çağırıb.
O, Europol tərəfindən cinsi zorakılığa məruz qalmış uşaqlarla iş üzrə xüsusi hazırlanmış Qaydaların Avropa Şurasının 11 ölkəsi tərəfindən yerli dilə tərcümə olunaraq tezliklə istifadəsinə başlanıldığını qeyd edərək bu ölkələrə xüsusi təşəkkür edib və digər ölkələri də bu təcrübəni davam etdirməyə çağırıb. Azərbaycanın da qeyd olunan 11 ölkə arasında olduğu səsləndirilib.
Azərbaycanı təmsil edən Komitənin aparat rəhbəri C. Rəhmətullayeva milli səviyyədə konvensiyanın yerinə yetirilməsi ilə bağlı həyata keçirilən işlər və qanunvericilikdə edilən dəyişikliklər barədə məlumatları diqqətə çatdırıb.
İclasın növbəti günündə (28 sentyabr) Avropada ən yaxşı model kimi qəbul olunan “Barnauz” İslandaniya modelinin təqdimatı keçirilib və özəlliyi xüsusi olaraq vurğulanaraq, digər ölkələrin də yerli qanunvericiliklərini adıçəkilən Konvensiyanın maddələrinə uyğunlaşdıraraq bu modeli qəbul etmələri tövsiyə edilib.

The 39th meeting of the Lanzarote Committee "On sexual violence against children" was held
Mr. Jeyran Rahmatullayeva, Chief of Staff of the State Committee on Family, Women and Children Affairs , represented Azerbaijan at the meeting as a national expert.
In the meeting, important points and special questions regarding the requests submitted to the countries for the purpose of monitoring the implementation of the Convention were discussed.
At the same time, many countries, as well as the Azerbaijani side, pointed out that the preparation of a new instruction is more important.
The representative of Europol stated that there are new dangerous cybercrime and online sexual violence networks through the meta world and called on the countries to be very careful and aware of these situations.
He expressed special thanks to these countries and called on other countries to continue this practice, noting that the Rules specially prepared by Europol for working with children who have been sexually abused have been translated into local languages by 11 countries of the Council of Europe.
It was announced that Azerbaijan is among the 11 countries mentioned.
The chief of staff of the Committee representing Azerbaijan, Ms. C. Rahmatullayeva, brought to attention the information about the works carried out on the implementation of the convention at the national level and the changes made in the legislation.
On the next day of the meeting (September 28), the presentation of the "Barnauz" Icelandic model, which is regarded as the best model in Europe, was held, and its uniqueness was specially emphasized, and other countries were recommended to adapt their local legislation to the articles of the mentioned Convention and adopt this model.