Azərbaycan Qadınlarının VI Qurultayının açılış mərasimi keçirilib
19 oktyabr 2023-cü il tarixində ölkəmizdə qadın hərəkatının əsasını qoymuş Ümummilli lider Heydər Əliyevin 100 illik yubileyi, eyni zamanda ilk Qadın Qurultayının 25 ili münasibətilə keçirilən Azərbaycan Qadınlarının VI Qurultayı öz işinə başlayıb.
Qurultaydan öncə iştirakçılar Fəxri Xiyabanı ziyarət edib, xalqımızın Ümummilli lideri Heydər Əliyevin, eləcə də görkəmli oftalmoloq alim, akademik Zərifə xanım Əliyevanın xatirəsini yad edib, məzarı önünə gül dəstələri düzüblər.
Qurultayın açılışında Ulu öndər Heydər Əliyevin və torpaqlarımızın azadlığı uğrunda canından keçən şəhidlərimizin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib və Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni səsləndirilib.
Daha sonra “Heydər Əliyev və dövlət qadın siyasəti” haqqında film nümayiş etdirilib.
Azərbaycan Respublikası Prezidenti Administrasiyasının Humanitar siyasət, diaspora, multikulturalizm və dini məsələlər şöbəsinin müdiri Fərəh Əliyeva Prezident cənab İlham Əliyevin Qurultay iştirakçılarına təbrik məktubunu səsləndirib.
Ardınca açılış nitqləri dinlənilib.
Qurultayı açıq elan edən Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Bahar Muradova dövlət qadın siyasəti ilə bağlı məruzə ilə çıxış edib. O, aparılacaq müzakirələrin, qəbul ediləcək qərarların bu sahətə töhfə verəcəyinə inanamını bildirib, Qurultayın işinə uğur arzu edib. O, Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə qüdrətli ordumuzun 200 ilə söykənən erməni avantürasına son qoyulduğunu, ölkəmizin hər qarışında suverenliyimiz bərpa edildiyini bildirib və qələbə münasibətilə bir daha hamını təbrik edib.
Böyük Qayıdışla bağlı həyata keçirilən genişmiqyaslı tədbirlərdən söz açan sədr, bu prosesdə iştirak edən Azərbaycan qadınının Qarabağda ədalətin bərpa olunması işinə verdiyi töhfədən danışıb.
Ümummilli lider Heydər Əliyevin xalqımız üçün misilsiz xidmətlərindan bəhs edən B.Muradova, Ulu Öndərin hər bir sahədə qadın iştirakçılığının artırılması sahəsində xidmətlərini vurğulayaraq, mütəşəkkil qadın hərəkatının da əsasını qoyduğunu diqqətə çatdırıb. Bu gün ölkəmizdə qadınların artan rolundan bəhs edən sədr, dövlət qadın siyasəti ilə bağlı məlumatları diqqətə çatdırıb, Qurultayda aparılacaq müzakirələrin, qəbul ediləcək qərarların bu sahədə töhfə verəcəyinə inamını ifadə edib.
Azərbaycan Respublikası Baş nazirinin müavini Əli Əhmədov çıxış edərək, qeyd edib ki, ilk dəfə Azərbaycan qadınlarının qurultayı bu il dövlət müstəqilliyini, ərazi bütövlüyünü bütünlüklə bərpa etmiş Azərbaycanda qeyd edilir. O, Azərbaycan qadınlarının cəmiyyətdə müstəsna rola malik olduğunu söyləyib. Əlavə edib ki, dövlət qadın siyasətində əsası Ümummilli lider Heydər Əliyev tərəfindən qoyulan ənənələr bu gün də davam etdirilir.
Ə.Əhmədov, qadınların inkişafı üçün yaradılan şərait, atılan addımlar barədə danışıb və bu gün Azərbaycan qadınının müxtəlif sferalarda fəaliyyət göstərdiyini diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, Azərbaycan hökuməti bundan sonra da cəmiyyətdə qadınların imkanlarının genişləndirilməsi və onlara şərait yaradılması, qadınların iştirakının artırılması istiqamətində atılan addımları davam etdirəcək.
Qadınlarla bağlı dövlət siyasətinin bütün istiqamətlərində önəmli irəliləyiş əldə edildiyini bildirən Milli Məclis sədrinin müavini Adil Əliyev ölkəmizdə həyata keçirilən sistemli islahatlardan, bölgələrin inkişafına yönələn sosial-iqtisadi proqramlardan danışıb.
Hazırda ölkəmizin qanunvericilik hakimiyyəti orqanında Azərbaycan qadınlarının önəmli mövqelər tutduğunu diqqətə çatdıran millət vəkili, Parlament sədrinin rəhbərliyi ilə altıncı çağırış Milli Məclisin qanunvericilik və qanunyaratma fəaliyyətində, parlament diplomatiyasının inkişafında və digər mühüm istiqamətlərdə böyük uğurlar əldə etdiyini qeyd edib.
Çıxış edən Türkiyənin ailə ve sosial xidmətlər naziri Mahinur Özdəmir Göktaş qardaş ölkədə olmaqdan məmnunluğunu ifadə edib, Ümummilli lider Heydər Əliyevi anadan olmasının 100-cü ildönümündə hörmət və rəhmətlə anıb.
Türkiyə və Azərbaycan arasındakı münasibətlərin ən yüksək həddə olduğunu vurğulayan nazir, “Bu qardaşlıq sosial siyasət, xidmətlərin planlanması və inkişaf etdirilməsində birgə işlərimizi daha da gücləndirir”- deyə əlavə edib. M.Göktaş Türkiyədə qadın hüquqlarının müdafiəsi, onların hər bir sahədə iştirakçılığının artırılması məqsədilə həyata keçirilən fəaliyyətlərdən danışıb.
Çıxışının sonunda nazir, qadınların ictimai həyatın bütün sahələrində daha aktiv iştirakı, fürsətlərdən bərabər şəkildə yararlanması istiqamətində iki ölkənin ortaq kökləri və güclü əlaqələrinin köməyi ilə Azərbaycanla bərabər işləməyə davam edəcəklərini bildirib.
BMT-nin ölkəmizdəki rezident əlaqələndiricisi Vladanka Andreeva Azərbaycanda gender bərabərliyinin təşviqi, qadın və qızların hüquqlarının müdafiəsi istiqamətində əldə edilən irəliləyişi qeyd edərək, Qurultayın da bu nailiyyətləri daha da sürətləndirmək üçün müxtəlif maraqlı tərəflər arasında məlumat mübadiləsi və əməkdaşlıq üçün mühüm bir platforma olduğunu qeyd edib.
BMT rəsmisi vurğulayıb ki, təhsilə, səhiyyəyə, iqtisadi imkanlara və siyasi iştiraka bərabər çıxışı təmin etməklə biz yalnız qadınların deyil, onların ailələrinin və icmalarının da inkişaf edə biləcəyi bir mühit yarada bilərik. O bildirib ki, gender bərabərsizliyini aradan qaldırmaqla Hökumət hamı üçün daha davamlı və əhatəli gələcəyə nail olmaq istiqamətində mühüm addımlar atmışdır.
Vətənimizin ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçən şəhidlərimizi ehtiramla yad edən İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili Səbinə Əliyeva dünyaya belə igid övladlar gətirərək onları yüksək vətənpərvərlik ruhunda yetişdirmiş, Qarabağsız böyüsələr də hər zaman onu azad etmək arzusu ilə yaşayan və buna nail olan gəncliyin formalaşmasında anaların, fədakar qadınlarımızın rolunun əvəzedilməz olduğunu bildirib.
S.Əliyeva Birinci Qarabağ müharibəsinin ağır nəticələrindən söz açaraq qeyd edib ki, müharibədən ən çox əziyyət çəkən və beynəlxalq hüquq normalarında təsbit olunan fundamental insan hüquqları kobud şəkildə pozulan həssas əhali qruplarından biri də qadınlardır. Ombudsman hazırda qadın hüquqlarının müdafiəsi baxımından mühüm əhəmiyyətə malik bir sıra beynəlxalq müqavilələrin ölkəmiz tərəfindən ratifikasiya edildiyini, bu sahədə geniş qanunvericilik bazası formalaşdırıldığını, aidiyyəti beynəlxalq təşkilatlarla sıx əməkdaşlıq əlaqələri qurulduğunu qeyd edib.
Qurultay iştirakçılarını salamlayan Tacikistan Respublikasının əmək, miqrasiya və məşğulluq nazirinin müavini Nodiri Şahnoza Anvar Prezident Emoməli Rəhmonın Ümumilli lider Heydər Əliyevin 100 illiyi ilə bağlı mesajını çatdırarkən bütün ömrünü xalqına həsr etmiş Ulu öndərin yorulmaz səylərinin nəticəsinin bu gün müasir Azərbaycanın simasında görüldüyünü qeyd edib.
Qurultayın çox vacib mövzuya həsr olunduğunu söyləyən N.Ş.Anvar bildirib ki, belə diskussiya platformasının formalaşdırılmasının iştirakçı ölkələrin dövlət gender siyasətini inkişaf etdirmək, qadınların istər ölkədaxili, istər sə də qlobal problemlərin həllinə aktiv cəlb olunması işinə olan diqqətinin bariz nümunəsidir. Çıxışının davamında Tacikistan rəsmisi gender siyasəti və qadın iştirakçılığı sahəsində statistikaları diqqətə çatdırıb, görülən işlər barədə məlumat verib.
Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun prezidenti Günay Əfəndiyeva keçmişə nəzər salaraq, adını tarixə yazan qadınlarımızı xatırlayıb və bu gün böyük Zəfəri bizə yaşadan oğulları böyüdən hər bir ananın qəhrəman olduğunu bildirib. O, dövlətin uğurlu siyasəti nəticəsində qadınlarımızın hər sahədə uğurla iştirak ediyini dilə gətirib.
Çıxışlardan sonra BMT-nin Qadınlara qarşı ayrı-seçkiliyin ləğv olunması üzrə Komitəsinin sədri Ana Pelaez Nervaezin video-təbriki dinlənilib. O, VI Qadın Qurultayının bütün iştirakçılarını salamlayaraq, CEDAW Komitəsi adından xoş arzularını diqqətə çatdırıb. O, Qurultayı qadın hüquqlarının müdafiəsi üçün faydalı bir fürsət kimi dəyərləndirib.
Dünyanın hər yerində gender əsaslı zorakılıq və qeyri-bərabərlik hallarının baş vediyini qeyd edən A.P. Narvaez bildirib ki, bu neqativ hallarla mübarizə qarşımızda dayanan vəzifələrdəndir. O, CEDAW Komitəsinin missiyası haqqında məlumatları diqqətə çatdıraraq, “Qadınlara qarşı ayrı-seçkiliyin bütün formalarının ləğvi” üzrə BMT-nin Konvensiyasının implementasiyasında vətəndaş cəmiyyətinin fundamental rol oynadığını deyib.
CEDAW rəsmisi bildirib ki, sağlamlıq imkanları məhdud qadınlar da qadın hüquqları ilə bağlı hər hansı qərarın, hər hansı siyasətin və qanunvericiliyin qəbulunda iştirak etməlidirlər.

The opening ceremony of the VI Congress of Azerbaijani Women was held
The VI Congress of Azerbaijan Women, held on the occasion of the 100th anniversary of the national leader Heydar Aliyev, who founded the women's movement in our country, as well as the 25th anniversary of the first Women's Congress, began its work On October 19, 2023.
Before the congress, the participants visited the Alley of Honor, commemorated the national leader of our people, Heydar Aliyev, as well as the outstanding ophthalmologist, academician Zarifa Aliyeva, and laid flowers in front of his grave.
At the opening of the congress, the dear memory of the great leader Heydar Aliyev and our martyrs who died for the freedom of our land was commemorated with a minute's silence and the National Anthem of the Republic of Azerbaijan was played.
Later, a film about "Heydar Aliyev and the state women's policy" was shown.
Mrs.Farah Aliyeva, Head of the Department of Humanitarian Policy, Diaspora, Multiculturalism and Religious Affairs of the Presidential Administration of the Republic of Azerbaijan, announced the congratulatory letter of President Mr. Ilham Aliyev to the participants of the Congress.
Then the opening speeches were heard.
Mrs. Bahar Muradova, the chairperson of the State Committee on Family, Women and Affairs Problems, who declared the congress open, delivered a report on the state's women's policy.She expressed her belief that the discussions to be held and the decisions to be made will contribute to this field, and he wished success to the work of the Congress. She said that the 200-year-old Armenian adventure of our mighty army under the leadership of President Ilham Aliyev has been ended, that our sovereignty has been restored in every part of our country, and she once again congratulated everyone on the occasion of the victory.
Speaking about the large-scale events related to the Great Return, the chairman talked about the contribution of the Azerbaijani woman who participated in this process to the restoration of justice in Karabakh.
Mrs. B. Muradova spoke about the unparalleled services of the national leader Heydar Aliyev for our people, emphasized the great leader's services in the field of increasing women's participation in every field, and drew attention to the fact that he laid the foundation of the organized women's movement. Talking about the growing role of women in our country today, the chairman brought to attention the information related to the state women's policy and expressed her belief that the discussions and decisions to be made at the Congress will contribute in this field.
Mr. Ali Ahmadov, Deputy Prime Minister of the Republic of Azerbaijan, made a speech and noted that for the first time, the congress of Azerbaijani women is being celebrated this year in Azerbaijan, which has fully restored its state independence and territorial integrity. He said that Azerbaijani women have an exceptional role in society. He added that the traditions established by National leader Heydar Aliyev in the state women's policy are continued today.
Mr. A. Ahmadov talked about the conditions created for the development of women, the steps taken and drew attention to the fact that Azerbaijani women are active in various spheres today. He said that the government of Azerbaijan will continue the steps taken in the direction of expanding the opportunities of women in the society and creating conditions for them, increasing the participation of women.
Declaring that significant progress has been made in all directions of the state policy regarding women, Mr. Adil Aliyev the Deputy Chairman of the Milli Majlis spoke about the systematic reforms implemented in our country, socio-economic programs aimed at the development of regions.
Mrs. Mahinur Ozdemir Goktash, the Minister of Family and Social Services of Turkey, , who made a speech, expressed her satisfaction to be in the brotherly country and remembered the national leader Heydar Aliyev with respect and mercy on the 100th anniversary of his birth.
Emphasizing that the relations between Turkey and Azerbaijan are at the highest level, the minister added, "This brotherhood further strengthens our joint work in social policy, planning and development of services." M. Goktash talked about the activities carried out in order to protect women's rights and increase their participation in every field.
At the end of her speech, the minister said that they will continue to work together with Azerbaijan with the help of the common roots and strong relations of the two countries in the direction of more active participation of women in all spheres of public life and equal use of opportunities.
Mrs. Vladanka Andreeva, the resident coordinator of the UN in our country, noted the progress achieved in the direction of promoting gender equality and protecting the rights of women and girls in Azerbaijan, and noted that the Congress is an important platform for information exchange and cooperation between various stakeholders to further accelerate these achievements.
The UN official stressed that by ensuring equal access to education, health, economic opportunities and political participation, we can create an environment where not only women but also their families and communities can thrive. She said that by eliminating gender inequality, the Government has taken important steps towards achieving a more sustainable and inclusive future for all.
Mrs. Sabina Aliyeva, Human Rights Commissioner, who paid tribute to our martyrs who died for the territorial integrity of our country, gave birth to such brave children and brought them up in the spirit of high patriotism. Even if they grow up without Karabakh, the role of mothers and selfless women in the formation of youth is irreplaceable.
Speaking about the severe consequences of the First Karabakh war, Mrs. S. Aliyeva noted that women are one of the vulnerable population groups who suffer the most from the war and whose fundamental human rights are grossly violated in international legal norms. The ombudsman noted that a number of international agreements of significant importance in terms of protection of women's rights have been ratified by our country, a wide legislative base has been formed in this field, and close cooperation relations have been established with relevant international organizations.
Welcoming the participants of the congress, Mrs. Nodiri Shahnoza Anvar the Deputy Minister of Labor, Migration and Employment of the Republic of Tajikistan, while delivering the message of President Emomali Rahmon on the 100th anniversary of the national leader Heydar Aliyev, noted that the result of the great leader's tireless efforts, who dedicated his whole life to his people, can be seen today in the face of modern Azerbaijan.
Saying that the conference is dedicated to a very important topic, N. Sh. Anvar said that the formation of such a discussion platform is a clear example of the attention of the participating countries to the development of the state gender policy and the active involvement of women in solving domestic and global problems. In the continuation of her speech, the Tajik official drew attention to the statistics in the field of gender policy and women's participation, and informed about the work done.
Mrs. Gunay Efendiyeva, The president of the International Turkish Culture and Heritage Foundation, looked into the past and remembered our women who wrote their names in history and said that every mother who raised the sons who gave us the great Victory today is a hero. She said that as a result of the successful policy of the state, our women are successfully participating in all fields.
After the speeches, the video congratulation of Mrs. Ana Pelaez Nervaez, the chairperson of the UN Committee on the Elimination of Discrimination against Women, was heard. She welcomed all the participants of the VI Women's Congress and expressed his best wishes on behalf of the CEDAW Committee. She valued the Congress as a useful opportunity for the protection of women's rights.
Noting that gender-based violence and inequality occur all over the world, A.P. Narvaez said that the fight against these negative situations is one of the tasks facing us.
She drew attention to information about the mission of the CEDAW Committee and said that civil society plays a fundamental role in the implementation of the UN Convention on the "Elimination of All Forms of Discrimination Against Women".
The CEDAW official said that women with disabilities should also participate in any decision, any policy and legislation related to women's rights.