Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Bahar Muradova Naxçıvan Muxtar Respublikasında vətəndaşları qəbul edib
26 oktyabr 2023-cü il tarixində keçirilən qəbulda Naxçıvan şəhər, Babək, Culfa, Kəngərli, Ordubad, Sədərək, Şahbuz və Şərur rayon sakinlərinin müraciətləri dinlənilib.
Naxçıvan Muxtar Respublikasının Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Ramilə Seyidovanın və AQUPDK-nın aidiyyəti struktur bölmələri rəhbərlərinin də iştirakı ilə baş tutan qəbulda vətəndaşların müxtəlif mövzularda müraciətləri dinlənilib. Mövzular əsasən alimentin ödənilməsi, vəkillə təmin olunma, atalıq məsuliyyətinin yerinə yetirilməməsi, işlə təmin olunma, uşaqla ünsiyyət, məişət zorakılığı, uşaqların himayəyə verilməsi, müalicəsi, təhsilinə dəstək və digər məsələlərlə bağlı olub.
Vətəndaşların Komitənin səlahiyyət dairəsinə aid müraciətləri dinlənilib, qaldırılan məsələlərin hərtərəfli öyrənilməsi və qısa müddətdə həll edilməsi üçün müvafiq tapşırıqlar verib. Həlli araşdırma tələb edən müraciətlər qeydə alınaraq, icraata götürülüb.

Mrs. Bahar Muradova, the Chair of the State Committee for Family, Women and Children Affairs received the citizens of the Nakhchivan Autonomous Republic
On October 26, 2023, the appeals of residents of Nakhchivan city, Babek, Julfa, Kangarli, Ordubad, Saderak, Shahbuz and Sharur districts were heard at the reception.
Before the reception, flowers were placed in front of the monument of National leader Heydar Aliyev, and his dear memory was commemorated with respect.
Citizens' appeals on various topics were heard at the reception, which was attended by Mrs. Ramila Seyidova, the Chair of the State Committee for Family, Women and Children Affairs of the Nakhchivan Autonomous Republic, and the heads of the relevant structural divisions of the State Committee for Family, Women and Children Affairs.
The topics were mainly related to the payment of alimony, provision of a lawyer, non-fulfillment of paternal responsibility, employment, communication with children, domestic violence, custody of children, treatment, support for their education and other issues.
Citizens' appeals related to the Committee's sphere of competence were listened to, and relevant tasks were given for a comprehensive study of the raised issues and their resolution in a short time. Appeals requiring investigation were registered and processed.
The meeting was held according to the schedule of the reception of citizens in cities and regions by the heads of the central executive authorities and other administrative institutions.