Brüsseldə “Uşağın maraqlarının əsas götürülməsi” mövzusunda konfrans keçirilmişdir
Belçikanın Avropa Şurası Nazirlər Komitəsində sədrliyi çərçivəsində 9-10 dekabr, 2014-cü ildə Brüsseldə uşaq hüquqları ilə bağlı “Uşağın maraqlarının əsas götürülməsi” mövzusunda konfrans keçirilmişdir.
Konfransda Azərbaycan Respublikasını Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin əməkdaşı Fərid Ədilov və Xarici İşlər Nazirliyinin nümayəndəsi Vüsalə Sadıqova təmsil etmişdir. Konfransa ümumilikdə 36 ölkədən 175 nümayəndə qatılmışdır.
Konfransın rəsmi açılışında Belçikanın Ədliyyə naziri Koen Geens və Mədəniyyət, Media, Gənclər naziri Sven Gatz çıxış etmişdir. Daha sonra konfrans plenar sessiyalarda uşaq məsələrini əhatə edən müxtəlif mövzular ətrafında iki gün davam etmişdir.
Plenar sessiyalarda çıxışlar əsasən Uşaq hüquqları haqqında Konvensiyada öz əksini tapan uşaq hüquqları, uşaq maraqlarının əsas götürülməsinə yönəlmişdir.
Avropa İnsan Hüquqları Məhkəməsinin hüquqşünası xanım Aida Grgic “Avropa İnsan Hüquqları Məhkəməsinin yurisdiksiyasında ailə məsələlərində uşaq maraqlarının əsas götürülməsi. Biz nə öyrənə bilərik” başlığı altında geniş çıxış edərək digər ölkələrdə tətbiq edilən müsbət təcrübələrdən danışmış, məhkəmələrdə uşaq işlərinə baxılması halları, məhkəməyə müraciət edənlərin hüquqlarına hörmət, gizliliyin qorunması məsələlərinə diqqəti yönəltmişdir.
Həmçinin, konfrans müddətində müzakirələr, qrup işləri aparılmışdır. Qrup işləri uşaqların öz fikirlərini sərbəst ifadə etmək, uşaq maraqlarının və digər tərəflərin maraqlarının balanslaşdırılması, uşağın maraqlarının dəyərləndirilməsi, uşaq maraqlarının əsas götürülməsi məqsədilə qərarların icrasına nəzarət, valideynlərin ayrılması zamanı uşaq maraqları, müəssisəyə və ya foster ailəyə yerləşdirilən zaman uşaq maraqları, valideynlərindən biri həbsdə olarkən uşaq maraqları, uşağın öz mənşəyini bilmək hüququ başlıqları altında konfrans iştirakçılarının iştirakı ilə aparılmış, nəticədə yekun təkliflər səsləndirilmişdir.

The Conference on the “Best Interests of the Child” has been held in Bruseels
The European Conference on the “Best Interests of the Child” was held in Bruseels on 9-10 December, 2014 within the Belgian chairmanship with the support of the Council of Europe.
Vusala Sadigova, representative of the Ministry of Foreign Affairs and Farid Adilov, employee of the State Committee for Family, Women and Children Affairs represented the Republic of Azerbaijan at the conference.
Totally, 175 representatives from 36 countries participated at the conference.
At the official opening of the conference Mr Koen Geens, Minister of Justice, Belgium and Mr Sven Gatz, Minister for Culture, Media, Youth and Brussels Affairs made a speech. The Conference lasted 2 days with plenary sessions around different topics related to children issues. The speeches at plenary sessions mainly directed to the children’s rights which mentioned in the Convention on “the Rights of the Child”, as well as best interest of the child.
Ms. Aida Grgic, lawyer at the European Court of Human Rights, made a speech on “Best interest of the child in family affairs in the Jurisprudence of the European Court of Human Rights. What can we learn?” and emphasized the best practice of countries, child issues at courts, respect to the right of children who addressed to court, as well as respect to private life.
Discussions and workshops were conducted within the conference as well.
Workshops dedicated to various themes on child’s best interests and the right of the child to be heard, balancing the best interest of the child and interest of other stakeholders, assessing the best interest of the child, monitoring the implementation of a decision in the child’s best interests, the best interest of the child in parental separation, the best interest of the child as to the placement in an institution or a foster family, the best interests of the child when one of the parents is in prison and best interest of the child and right to know his origins.
Finally, key outcomes of workshops mentioned and delivered to the attention of conference participants.