“Uşaqdan-uşağa” layihəsi çərçivəsində “RoboCoder” təlim layihəsinə start verilib
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi yanında fəaliyyət göstərən Uşaq Səfirlər Məclisinin üzvləri tərəfindən “Uşaqdan-uşağa” layihəsi çərçivəsində “RoboCoder” təlim layihəsinə start verilib.
Layihənin məqsədi məktəblilərin kompüter biliklərinin təkmilləşdirilməsi, onlara proqramlaşdırma dilləri haqqında ilkin məlumatların təqdim edilməsi və nəticədə uşaqların rəqəmsal dünya, informatika sahəsinə olan marağının artırılmasıdır.
İlk təlim 6 noyabr 2023-cü il tarixində Komitənin “Uşaq Səfirlər Məclisinin ümumi təhsil müəssisələri üzrə yerli nümayəndəlikləri” layihəsinin iştirakçısı olan S. C. Pişəvəri adına Respublika humanitar fənnlər gimnaziyasında, öncədən qeydiyyatdan keçmiş 25 uşağın iştirakı ilə baş tutub.
Uşaq Səfirlər Məclisinin İKT departamentinin üzvləri Nəzrin Bayramlı və Rüfət Əzizzadə tərəfindən Vlll, lX və X siniflərdə təhsil alan, proqramlaşdırma sahəsi ilə maraqlanan, eyni zamanda təhsilini bu istiqamətdə davam etdirmək istəyən məktəblilər üçün 6 həftə boyunca, həftədə 2 dəfə olaqla mütəmadi təlimlərin təşkil edilməsi nəzərdə tutulub.
İştirakçılar təlim müddətində proqramlaşdırma sahəsində müxtəlif mövzular üzrə nəzəri biliklər, alqoritmik məsələlərin həlli, eyni zamanda praktik bacarıqlara yiyələnirlər.

The "RoboCoder" training project has been launched within the framework of the "Child-to-Child" project
The RoboCoder training project was launched within the framework of the "Child-to-Child" project by the members of the Assembly of Children's Ambassadors operating under the State Committee for Family, Women and Children Affairs.
The goal of the project is to improve schoolchildren's computer knowledge, to provide them with basic information about programming languages, and as a result, to increase children's interest in the digital world and the field of informatics.
The first training took place on November 6, 2023, at the Republican Humanities Gymnasium named after SC Peshavari, which is a participant in the Committee's "Local Representations of the Assembly of Children's Ambassadors on General Educational Institutions" project, with the participation of 25 pre-registered children.
Nazrin Bayramli and Rufat Azizzadeh, members of the ICT department of the Assembly of Children's Ambassadors, are planning to organize regular training for 6 weeks, 2 times a week, for schoolchildren who are studying in the 4th, 10th, and 10th grades, are interested in the field of programming, and at the same time want to continue their education in this direction.
During training, participants acquire theoretical knowledge on various topics in the field of programming, solving algorithmic problems, and at the same time practical skills.