Dövlət Komitəsində Səudiyyə Ərəbistanı Krallığının səfiri ilə görüş keçirilib
8 dekabr 2023-cü il tarixdə Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Bahar Muradovanın Səudiyyə Ərəbistanı Krallığının Azərbaycan Republikasındakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri İssam bin Saleh əl-Cuteyli ilə ikitərəfli görüşü keçirilib.
Qonaqları salamlayan Komitə sədri, Azərbaycanla dost ölkə Səudiyyə Ərəbistanı arasında əlaqələrin tarixinə nəzər salıb, keçən dövr ərzində Ümummilli lider Heydər Əliyevin, eləcə də cənab Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə bu münasibətlərə xüsusi əhəmiyyət verildiyini diqqətə çatdırıb.
O, səfirliyin fəaliyətinin xalqlarımız arasında tarixi köklərə söykənən bu əlaqələrin daha da inkişaf etməsinə töhfə verəcəyini söyləyib. İki ölkə qadınları arasında yaranan əlaqələrdən söz açan sədr, Komitə sədrinin müavini Sədaqət Qəhrəmanovanın rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətinin ötən ay Səudiyyə Ərəbistanının Ciddə şəhərində keçirilən “İslamda Qadın: onların vəziyyəti və səlahiyyətləndirilməsi” mövzusunda beynəlxalq konfransda iştirak etdiyini bildirib.
B.Muradova, konfransda qoyulan mövzuların, islamda ailə, qadın və uşaq məsələlərinin vacibliyi ətrafında aparılan müzakirələrin əhəmiyyətini qeyd edib. O, eyni zamanda 20-21 noyabr tarixlərdə Qoşulmama Hərəkatının Bakıda keçirilən “Qadın Hüquqlarının İnkişafı və Qadınların Səlahiyyətləndirilməsi” üzrə Konfransında Səudiyyə Ərəbistanı Ailə Məsələləri Şurasının Baş katibinin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətinın iştirakına görə səfirə təşəkkürünü bildirib.
Səmimi qəbula görə Komitə sədrinə təşəkkürünü bildirən Səfir İssam bin Saleh əl-Cuteyli iki ölkə arasında qarşılıqlı əlaqələrin və tarixi köklərə söykənən münasibətlərin olduğunu vurğulayıb. Ötən ay Qoşulmama Hərəkatının Bakıda keçirilən və qadınlara həsr olunmuş yüksək səviyyəli konfransına diqqət çəkən səfir, Azərbaycanın bu sahədə uğurlu təcrübəsinin olduğunu qeyd edib.
Səudiyyə Ərəbistanında cəmiyyətin bütün sahələrində qadınların təmsilçiliyinin müsbət yöndə inkişaf etdiyini bildirən qonaq, bu sahədə təcrübə mübadiləsinin əhəmiyyətini qeyd edib. O, qarşılıqlı maraq doğuran məsələlərin ölkələrimiz arasındakı münasibətlərin inkişafına müsbət töhfə verəcəyinə inamını ifadə edib.
Sonda Azərbaycanda mövcud multikultural mühitdən söz açan sədr, müxtəlif millətlərin mədəniyyəti ilə qarşılıqlı zənginləşmənin mümkün olduğunu dilə gətirib.
Görüş hər iki ölkədə qadın hüquqlarının mövcud vəziyyəti, eləcə də mümkün prioritetlər haqqında müzakirə ilə davam edib.
Görüşdə Xarici əlaqələr və protokol xidməti şöbəsinin müdir müavini Kəmalə Haqverdiyeva və Komitə sədrinin köməkçisi Teymur Məmmədov iştirak edib.

The State Committee held a meeting with the ambassador of the Kingdom of Saudi Arabia
Ms. Bahar Muradova, the Chairperson of the State Committee on Family, Women and Children Affairs had a bilateral meeting with Mr. Issam bin Saleh al-Quteyli, the Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of the Kingdom of Saudi Arabia to the Republic of Azerbaijan, On December 8, 2023.
Welcoming the guests, the Chairperson of the Committee looked at the history of relations between Azerbaijan and the friendly country Saudi Arabia, and pointed out that during the past period, special importance was attached to these relations under the leadership of National leader Heydar Aliyev, as well as Mr. President Ilham Aliyev.
She said that the activity of the embassy will contribute to the further development of these relations between our peoples, which are based on historical roots.
Talking about the relations between the women of the two countries, the chairperson said that the delegation led by the Deputy Chairperson of the Committee, Sadagat Gahramanova, participated in the international conference on "Women in Islam: their status and empowerment" held in Jeddah, Saudi Arabia last month.
Ms. B. Muradova noted the importance of the discussions on the issues of family, women and children in Islam.
At the same time, she thanked the ambassador for the participation of the delegation led by the Secretary General of the Family Affairs Council of Saudi Arabia in the Non-Aligned Movement Conference on "Development of Women's Rights and Empowerment of Women" held in Baku on November 20-21.
Expressing his gratitude to the Chairperson of the Committee for the warm reception, Ambassador Issam bin Saleh Al-Qutayli emphasized that the two countries have mutual relations and relations based on historical roots.
Paying attention to the high-level conference of the Non-Aligned Movement held in Baku last month and dedicated to women, the ambassador noted that Azerbaijan has a successful experience in this field.
The guest stated that the representation of women in all spheres of society in Saudi Arabia is developing in a positive direction and noted the importance of exchanging experience in this field.
He expressed his belief that issues of mutual interest will contribute positively to the development of relations between our countries.
In the end, the chairperson talked about the existing multicultural environment in Azerbaijan and said that mutual enrichment with the culture of different nations is possible.
The meeting continued with a discussion about the current situation of women's rights in both countries, as well as possible priorities.
Ms. Kamala Hagverdiyeva, Deputy Head of the Department of Foreign Relations and Protocol Service, and Mr. Teymur Mammadov, Assistant to the Chairperson of the Committee, took part in the meeting.