Qadınların seçkilərdə fəallığının yüksəldilməsinə həsr olunmuş dəyirmi masa keçirilib
29 yanvar 2024-cü il tarixində Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin və Mərkəzi Seçki Komissiyasının birgə əməkdaşlığı ilə qadınların seçkilərdə fəallığının yüksəldilməsinə həsr olunmuş dəyirmi masa keçirilib.
Fevralın 7-nə təyin edilmiş növbədənkənar Azərbaycan Respublikası Prezidenti seçkiləri ilə əlaqədar olaraq təşkil edilən tədbiri salamlama nitqi ilə açan Mərkəzi Seçki Komissiyasının sədri Məzahir Pənahov Azərbaycan qadınlarının ölkəmiqyaslı tədbirlərdə daim aktiv olmasının sevindirici hal olduğunu qeyd edərək, seçki prosesində də bu fəallığın nümayiş etdirilməsinin əhəmiyyətini vurğulayıb. O, seçki komissiyalarında qadınların təmsilçiliyinin 40 faizi keçdiyini, xüsusilə də komissiyanın katib və sədrliyi səviyyəsində qadınların iştirak göstəricilərinin yüksək olduğunu diqqətə çatdırıb.
Builki seçkinin Azərbaycan tarixində xüsusi bir səhifə olduğunu deyən sədr, torpaqlarımızın işğaldan azad edildikdən sonra ilk dəfə keçirilən prezident seçkilərini “Zəfər seçkiləri” kimi qiymətləndirib. Ölkəmizdə seçkilərin hər zaman beynəlxalq standartlar çərçivəsində və şəffaf formada keçirildiyini bildirən M. Pənahov əhalinin səsvermədə rahat iştirakının təmin edilməsi üçün Qarabağda da müvafiq şəraitin yaradıldığını, ümumilikdə isə ölkədə 6300-dən çox seçki məntəqəsinin olduğunu qeyd edib.
Daha sonra çıxış dən Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Bahar Muradova bu gün Azərbaycanın öz inkişafının yeni mərhələsinə qədəm qoyduğunu bildirib. Vurğulayıb ki, biz Şərqdə ilk demokratik Cümhuriyyət quran və bir çox dünya ölkələrindən öncə qadınlara kişilərlə bərabər seçmək və seçilmək hüququ verən bir Cümhuriyyətin varisləriyik. O bildirib ki, tarixən qarşıya qoyulan arzulara və milli ideyalara, hədəflərə Azərbaycan ikinci dəfə müstəqillik əldə etdikdən və Heydər Əliyev hakimiyyətə qayıtdıqdan sonra nail oldu.
Qısa müddət sonra ölkəmizdə keçiriləcək növbədənkənar prezident seçkilərinə diqqət çəkən B.Muradova qeyd edib ki, ilk dəfədir suveren hüquqlarını bərpa edən, qalib Azərbaycanın sərhədlərinə daxil olan bütün ərazilərində seçki keçirilməkdədir: “Biz seçki hüququmuzu qanunların müəyyən etdiyi çərçivədə reallaşdırmağa çalışmalıyıq. Bu, gələcəyimizi yüksək səviyyədə inkişaf etmiş, hər bir vətəndaşı rifah içərisində yaşayan, bir qarış torpağı belə yenidən işğala məruz qalmayacaq bir ölkə qurmaq üçün bizə lazımdır” - deyə Komitə sədri əlavə edib.
Növbədənkənar seçkilərin elan edildiyi gündən Komitə tərəfindən həyata keçirilən tədbirləri diqqətə çatdıran sədr, qısa zaman öncə qadınların və qeyri-hökumət təşkilatlarının nümayəndələrinin birləşərək yaratdığı “Bərabər İnkişaf Naminə” Koalisiyasının da bu prosesdə aktiv iştirakını vurğulayıb.
Çıxışının sonunda bugünkü tədbirin seçki prosesinə verilən töhfələr içərisində öz yeri olduğunu bildirən B.Muradova, Azərbaycan qadınlarının hər bir ölkə vətəndaşı kimi seçici hüquqlarından və vəzifələrindən səmərəli istifadə edəcəyinə inamını ifadə edib.
Daha sonra tədbirin gündəliyinə uyğun olaraq, Mərkəzi Seçki Komissiyasının üzvü İlkin Şahbazov, Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin Hüquqi təminat şöbəsinin müdiri Taliyə İbrahimova, “Gender və İqtisadiyyat” İctimai Birliyinin sədri Təranə Kərimova, “Gənc Demokratlar İnstitutu” İctimai Birliyinin sədri Yeganə Hacıyeva, “Kamillik” Cəmiyyətinin sədri Əsmətxanım Məmmədova iştirakçılara seçki hüququnun mənsubiyyəti, onun təmin edilməsi və reallaşdırılmasının əsasları, qadınların seçkilərdə fəallıqlarını daha da artırması üçün imkanlar və bu istiqamətdə həyata keçirilən tədbirlər barədə ətraflı məlumat veriblər.Tədbirdə qadın təşkilatları, vətəndaş cəmiyyəti institutları və ictimai birliklərin nümayəndələri, habelə media mənsubları iştirak edib.

A round table dedicated to the increase of women's activity in elections
A round table dedicated to increasing the participation of women in elections was held on January 29, 2024, with the cooperation of the State Committee for Family, Women and Children Affairs and the Central Election Commission.
Mazahir Panahov, the Chairman of the Central Election Commission who opened the event organized in connection with the extraordinary presidential elections of the Republic of Azerbaijan scheduled for February 7, noted that it is gratifying that Azerbaijani women are always active in country-wide events, and emphasized the importance of demonstrating this activity in the election process. He pointed out that the representation of women in the election commissions exceeded 40 percent, especially at the level of the secretary and chairman of the commission, the indicators of women's participation are high.
Noting this year's election as a special page in the history of Azerbaijan, the chairman assessed the presidential elections held for the first time after the liberation of our lands from occupation as "Victory elections". Stating that elections in our country are always held within the framework of international standards and in a transparent manner, M. Panahov noted the appropriate conditions that have been created in Karabakh to ensure convenient participation of the population in voting, and in general, there are more than 6300 polling stations in the country.
Later, from the speech, Ms. Bahar Muradova, the Chair of the State Committee for Family, Women and Children Affairs noted that today Azerbaijan has entered a new stage of its development. She emphasized that we are the inheritors of a Republic that established the first democratic Republic in the East and gave women the right to vote and be elected before many countries in the world. She said that the dreams, national ideas, and goals set historically were achieved after Azerbaijan gained independence for the second time and Heydar Aliyev returned to power.
Drawing attention to the extraordinary presidential elections to be held in our country shortly after, B. Muradova noted that for the first time, elections are being held in all territories of Azerbaijan, which have restored their sovereign rights and are included in the borders of the victorious Azerbaijan: "We must try to exercise our right to vote within the framework defined by the laws. We need this for our future, to build a highly developed country, where every citizen lives in prosperity, and not even an inch of land will be occupied again" added the Chair of the Committee.
Highlighting the measures implemented by the Committee since the announcement of the extraordinary elections, the chairman emphasized the active participation of the "For Equal Development" Coalition, which was created by the representatives of women and non-governmental organizations a short time ago.
At the end of her speech, B. Muradova stated that today's event has its place among the contributions to the election process, and expressed her belief that Azerbaijani women will effectively use their voter rights and duties as citizens of every country.
Later, according to the agenda of the event, Ilkin Shahbazov, a member of the Central Election Commission, Taliya Ibrahimova, the head of the legal protection department of the State Committee for Family, Women and Children Affairs, Tarana Karimova, the Chair of the "Gender and Economy" Public Union, Yegana Hajiyeva, the Chair of the "Institute of Young Democrats" Public Union, Asmatkhanim Mammadova, the Chair of "Kamillik" Society gave detailed information to the participants about the right to vote, the basics of its provision and implementation, opportunities for women to further increase their activity in elections, and the measures implemented in this direction. The event was attended by the representatives, as well as members of the media.