17-18 dekabr 2009-cu il tarixində ilk dəfə olaraq Azərbaycan Uşaqlarının I Forumu keçirilmişdir. Azərbaycan Respublikası Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi, Heydər Əliyev Fondu və NUR Uşaq və Gənclərin İctimai Birliyi tərəfindən təşkil edilən forum Azərbaycanda 2009-cu il - Uşaq İlinin yekunlarına həsr olunmuşdur.
56 rayon və şəhərdən 250 uşağın qatıldığı forumda Heydər Əliyev Fondunun prezidenti, deputat Mehriban Əliyevanın təbrik məktubu oxunub. Məktubda bildirilir ki, uşaqlar cəmiyyətin ən zərif hissələridir, hazırda Azərbaycanda uşaqların sağlam mühitdə, yüksək təhsil şəraitində böyüməsi üçün hər cür imkan yaradılır: “Azərbaycanda 2009-cu ilin “Uşaq ili” elan olunmasında məqsəd hər bir uşağa öz istedad və potensialını tam şəkildə reallaşdırmaq imkanı yaratmaqdır”.Baş nazirin müavini Elçin Əfəndiyev Azərbaycanda uşaq hüquqlarının təmin olunması sahəsində görülən işlərdən danışıb: “Forumun keçirilməsi yalnız uşaqların deyil, ölkənin həyatında mühüm hadisədir. Çünki bu forum uşaqlarla bağlı problemləri onların özlərinin iştirakı ilə müzakirə etməyə imkan verir”.
E.Əfəndiyev bildirib ki, forumla 2009-cu il “Uşaq ili”nə yekun vurulur: “Uşaq problemlərinin həlli, onların hüquq və azadlıqlarının tam təmin olunması, uşaq ölümü hallarının azaldılması, xəstəliklərin profilaktikası, uşaqlara sağlam və daha intellektual mühitin yaradılması dövlət siyasətinin əsas istiqamətlərindən biridir. Xüsusi qayğıya ehtiyacı olan uşaqlara, çoxuşaqlı ailələrə, valideyn himayəsindən mərhum olan uşaqlara dövlət qayğısı mühüm əhəmiyyət kəsb edir.
Azərbaycanda uşaq problemlərinin həllinə yönələn 30-dan çox dövlət proqramı həyata keçirilir. Hökumət uşaqlarla bağlı BMT-nin müvafiq komitəsinə 4 dövrü hesabat təqdim edib. Hazırda uşaqlarla bağlı vahid məlumat bazasının yaradılması üçün işlər görülür”.
Milli Məclis sədrinin müavini Bahar Muradova bildirib ki, Azərbaycan uşaqları zamanın tələblərinə cavab verən inkişaf səviyyəsinə malikdirlər. Onun fikrincə, təhsil sistemi uşaqların yaxşı təhsil almasına imkan verir: “Azərbaycan Konstitusiyası, “Uşaq hüquqları haqqında” qanun da daxil olmaqla parlamentin qəbul etdiyi 70-ə yaxın qanun bilavasitə və ya dolayısı ilə ölkədə uşaq hüquqlarını qoruyur. Milli Məclisdə uşaq hüquqları ilə bağlı 15-dək beynəlxalq konvensiya təsdiqlənib”.
Forumda Heydər Əliyev Fondunun prezidenti, deputat Mehriban Əliyeva uşaqlara göstərdiyi qayğıya və bu sahədə gördüyü işlərə görə “Qızıl ürək” mükafatı ilə təltif olunub.
2 gün davam edən tədbirin ilk günü uşaqlardan ibarət işçi qruplar yaradılmış, iştirakçıların təklifləri dinlənlənilmişdi. Forum ölkəmizdə uşaq hüquqlarının müdafiəsi ilə bağlı ən böyük tədbir olmaqla ictimaiyyətin diqqətini uşaqların hüquq və mənafelərinin qorunmasına cəlb etmək kimi ümdə vəzifəni qarşıya məqsəd olaraq qoyur.
I Forum zamanı 2009-cu ilin Uşaq İli elan olunmasının vacibliyi və əhəmiyyəti vurğulanmış, uşaqların mövcudluğu, müdafiəsi və inkişafına dair qazanılan ən yaxşı təcrübələr, qarşıya çıxan maneələr, mövcud problemlər və zəruri tədbirlər nəzərdən keçirilmişdir. Sonda Azərbaycan Uşaqlarının I Forumunun Bəyannaməsinin qəbul edilmişdir. Tədbirin sonunda forum iştirakçılarının prezident İlham Əliyevə müraciəti və yekun bəyannamə qəbul olunmuşdur.

I National Forum of Azerbaijani Children
I National Forum of Azerbaijani Children was held for the first time on 17-18 December, 2009. The Forum organized by the State Committee for Family, Women and Children Affairs, Heydar Aliyev Foundation and NUR Child and Youth Public Union dedicated to the summary of the year of “2009- Child Year”.
A letter of congratulation by Mrs. Mehriban Aliyeva, President of the Heydar Aliyev Foundation, Goodwill Ambassador of UNESCO and ISESCO, MP, to the Forum participants was read out. Over 250 children from 56 regions of the country participated at the Forum.
The letter says children are the tenderest part of our society. Care and love a person receives in childhood guarantee its future physical health, moral purity and wealth. We can with honor say society in Azerbaijan has become the pattern of the best attitude and care to children throughout the history. Nice circumstances have been created today for children to grow and be brought up under healthy conditions, study in educational institutions meeting the corresponding standards.
Deputy Prime Minister Elchin Afandiyev stressed the significance of the Forum. He said the UN Convention on the Rights of the Child is an international document, which thoroughly protects the rights of the child. The state of Azerbaijan has presented 4 periodic reports to the respective committee of UN, which indicates the growing attention in the republic to the field.
Deputy Chairperson of Milli Majlis Bahar Muradova said about 15 conventions have been ratified in the parliament, decrees and orders signed by President Ilham Aliyev, numerous state programmes adopted to protect the rights of the children. A perfect legal base has been created to completely realize the child rights, develop potential of every child.
Hijran Huseynova, Chairperson of the State Committee for Family, Woman and Children Affairs said the successful social policy, reforms carried out in the country allow the future citizens of Azerbaijan to look into the future more confidently. “Year of the Child” announced in Azerbaijan in 2009 will attract the state structures and the public to the problems of children. Important actions have been taken in the past years to strengthen the child health, provide high-level education to them.
Assessing declaration of 2009 the “Year of Child” by President Ilham Aliyev as very significant event for children, Chairperson of “Nur” Union Sevinc Muradova said the government does all possible for Azerbaijani children to leave happily and get a higher education.
Speakers noted Mrs. Mehriban Aliyeva has been awarded the “Golden Heart” Prize of the Forum.
The Forum was continued in working groups, which held discussions and presentations on the most important themes relating to children with participation of experts.
An address to President Ilham Aliyev and a Final Declaration will be adopted at the Forum, which is to end on December 18.