“İnsan alverinin qurbanı olma!” adlı maarifləndirmə layihəsi çərçivəsində növbəti tədbir Bakı Biznes və Kooperasiya Kollecində keçirildi
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi tərəfindən əhali, xüsusilə gənclər arasında insan alveri və onun yaratdığı fəsadlara qarşı mübarizə üzrə təbliğat və maarifləndirmə işlərinin gücləndirilməsi istiqamətində mütəmadi olaraq genişmiqyaslı layihələr həyata keçirilir.
Bu istiqamətdə görülən işlərin davamı olaraq, “Azərbaycan Respublikasında insan alverinə qarşı mübarizəyə dair 2014-2018-ci illər üçün Milli Fəaliyyət Planı”nın icrası məqsədilə, “İnsan alverinin qurbanı olma!” adlı genişmiqyaslı maarifləndirmə layihə çərçivəsində növbəti tədbir 4 dekabr 2017-ci il tarixində Bakı Biznes və Kooperasiya Kollecində Komitə əməkdaşlarının və eləcə də aidiyyatı dövlət qurumlarının nümayəndələrinin iştirakı ilə kollec tələbələri üçün keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Bakı Biznes və Kooperasiya Kollecinin direktorunun Tədris işləri üzrə müavini Zakir Məmmədov tədbir iştirakçılarını salamlayıb, problemin aktuallığını qeyd edərək, tədbirin təşkilinə görə Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinə öz minnətdarlığını bildirib.
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin Ailə problemləri şöbəsinin müdiri Gülnarə Məmmədova Komitə tərəfindən gənclər arasında aparılan maarifləndirmə işləri barədə məlumat verərək, layihənin əhəmiyyətini tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb.
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin Ailə Problemləri şöbəsinin əməkdaşı Azər İsalı mövzu ilə bağlı təqdimat nümayiş etdirərək, insan alveri ilə mübarizə sahəsində mövcud vəziyyət və mübarizə üsulları barədə məlumat verib.
Sonra tədbir iştirakçılarına Komitə tərəfindən keçirilən “Azərbaycan ailəsi” film festivalına təqdim edilmiş insan alveri mövzusunda “Günahkarlar yoxsa günahsızlar” adlı film nümayiş edilib.
İnsan alveri qurbanlarına yardım mərkəzinin direktoru Nəzakət Balabəyova insan alveri qurbanları üçün yaradılmış sığınacaqlar, eləcə də onların cəmiyyətə reinteqrasiya olunmasında psixoloji yardım amilinin əhəmiyyətini vurğulayıb.
Sonda mövzu ətrafinda müzakirələr aparılıb və kollecin kitabxanasına Komitə tərəfindən hazırlanan maarifləndirici çap materialları təqdim edilib.
“İnsan alverinin qurbanı olma!” adlı layihə çərçivəsində tədbirlərin davam etdirilməsi nəzərdə tutulmuşdur.

The event within the framework of the project “Don’t become a victim of human trafficking” was hold in Baku Business and Cooperation College
The State Committee for Family, Women and Children Affairs permanently carries out awareness raising projects focused on combating trafficking in human beings, raising awareness of population, especially youth, on consequences of human trafficking and ways of prevention.
For the purpose of implementation of National Action Plan of the Republic of Azerbaijan on Struggle Against. Trafficking in Human Beings (2014-2018) and in the framework of the project “ Don’t become a victim of trafficking in human beings” the next event was hold on December 4, 2017 at 11.30 in Baku Business and Cooperation College.
The event was opened by the deputy director of the Baku Business and Cooperation College Zakir Mammadov. He grated all the guests and participants of the event, stressed the importance of such kind of events, and thanked the State Committee for Family, Women and Children Affairs for holding such kind of events.
Afterwards Gulnara Mammadova, the head of Family Problems Department of the Committee informed the participants of the event about the activities had been carried out by the Committee in the direction of awareness-raising work for the youth, also she stressed the importance of this project.
The presentation made by Azer Isali, the advisor of the Family Problems Department of the State Committee for Family, Women and Children Affairs expressed the current situation and the methods of the struggle with the human trafficking.
After the film-participant of the “Azerbaijan Family” film festival “Sinners or innocents” was shown to the participants of the event. The film reflects the theme of the human trafficking.
The director of the Center for the Victims of Human Trafficking Nazakat Balabayova informed the participants of the event about the shelters for victims of human trafficking and stressed the importance of the psychological help to the victims of human trafficking and the main issues being implemented for reintegration processes.
The event continued with the discussions on the theme and at the end the awareness-raising materials prepared by the Committee were presented to the library of the College.